Az alábbi pr-cikkben azzal foglalkozunk, hogy milyen területeken szükséges a munkavédelmi sisakok viselése és mire érdemes figyelni ezen a téren.
A munkavédelmem terén rengeteg szó esik a munkaruhákról, munkavédelmi lábbelikről. Ugyanakkor bizonyos területeken a munkavédelmi sisakok is ugyanilyen fontosak lehetnek. Joggal merülhet fel azonban a kérdés, hogy milyen területeken szükséges a munkavédelmi sisakok viselése és mire érdemes figyelni ezen a téren. Az alábbiakból ez is kiderül.
Mire jó egy munkavédelmi sisak?
A védősisakok elsősorban mechanikai védelmet nyújtanak. Ennek eredményeként a külső fizikai behatásoktól védi a fejet, de kizárólag akkor, ha a sisak maga teljesen ép. Ezért kiemelten fontos rendszeresen ellenőrizni, hogy nincs-e esetleg megrepedve, illetve az anyag elhasználódottságát, kopását is érdemes figyelni.
Hol használnak munkavédelmi sisakokat?
A védősisakokról mindenkinek az építkezések jutnak eszébe, ahol a munkások viselik a sárga színű sisakokat. Az építkezéseken dolgozókon felül azonban ilyen típusú sisakot kell hordania a:
- a favágóknak,
- a karbantartási munkálatokat végzőknek
- a kohókban dolgozóknak
- a fém iparban dolgozóknak
Ezen szakmák esetén a megfelelő munkavédelmi ruházat viselése előírás és kötelező a dolgozók testi épségének érdekében. A sisakot tehát a munkaterületeken mindig és mindenkinek hordani kell, kivéve a munkagépben ülőket vagy gépkezelőket. A munkagépből kiszállva azonban a sisakot újra viselni kell.
Milyen védősisakot válasszunk?
A munkavédelem ezen területén természetesen a legkevésbé sem mindegy, hogy milyen védősisakot viselünk, hiszen kizárólag a munkahelyi előírásoknak és a szabványnak megfelelő, minősített sisakok nyújtanak megfelelő védelmet a váratlan munkahelyi balesetek ellen.
Amennyiben biztosra akarunk menni, akkor keressük a sisak belsejében lévő CE jelzést. Ez a jelzés garantálja, hogy megfelelő az adott darab. Jellemzően rögtön mellette fel van tüntetve a sisak gyártási dátuma is. A minőségtől függően egy sisak kb. 3-4 évig véd megfelelően, a lejáratot a gyártó határozza meg és a lejárat után új sisakot kell venni akkor is, ha annak látszólag semmi baja sincs.
Mit jelent a sisakok színe?
Bizony sokaknak feltűnt már, hogy nem minden prémium kategóriás munkavédelmi sisak egyforma, és a más-más területen dolgozók különböző színű sisakot viselnek. A védősisakok színe korántsem esztétikai kérdés, hiszen a különböző színek különböző jelentéssel is bírnak, így meghatározható, hogy az adott sisakot viselő munkás milyen területen dolgozik. Alapjában véve 5 színnel találkozhatunk ezen a téren:
- sárga
- kék
- zöld
- piros
- fehér/szürke
Sárga színű védősisakot viselnek a magasépítésen dolgozók. Kéket a nagyfeszültség közelében dolgozó szakemberek. Zöld védősisakot a gépész munkakörben dolgozók, míg pirosat az ellenőrök. Fehér, vagy szürke sisakot jellemzően az adott munkaterületre látogatók viselnek, így mindenki szemmel láthatóan elkülöníthető ezen a téren.
A védősisak színek tehát praktikusak, gördülékenyebbé teszik a munkát mindenki számára. Az pedig csak a hab a tortán, hogy egy kis színt visznek a szürke hétköznapokba.
Összegezve
A védősisakokat tehát számos területen használják, a fej védelmének biztosítására, ráadásul így az egyes munkakörök is könnyebben elkülöníthetők.